آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ – ۰۱:۱۷

آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: در ایران 410 هزار کودک کار داریم که حدود 8 هزار نفر آنان در اصفهان و 50 درصد آن‌ها از اتباع هستند.

آمار 8 هزار نفری کودکان کار در اصفهان

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان محسن نیرومند ظهر دوشنبه در هفتمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک اظهار کرد: از تولد کودک تا مرحله اشتغال الزامات مورد نیاز قانونی را داریم، کودکان در قانون کشور دیده شده‌اند و ما باید ثابت کنیم که آیا به هدف مورد نظر رسیده‌ایم یا خیر.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: حقوق کودکان برای اولین بار در سال 1340 عنوان شده و برای افرادی که کودکان زیر 12 سال را در کارگاه‌های قالیبافی به کار مشغول می‌کردند مجازات بین 6 تا 12 ماه حبس و 500 تا 5 هزار تومان در نظر گرفته بود که در صورت تکرار به سه سال حبس و تا 30 هزار تومان جریمه نقدی افزایش می‌یافت.

وی بیان کرد: در قانون کار مصوب دهه 60 اشتغال کودکان تا سن 15 سالگی به طور کامل ممنوع و از 15 تا 18 سالگی به صورت کارآموزی است، واگذاری کار در شب و اضافه کاری کودکان نیز ممنوع اعلام شده اما سؤال اینجاست که آیا کودکان کار در مکان‌های رسمی فعالیت می‌کنند که بتوانیم آن را جریمه کنیم؟

بازرسی یک کارخانه هر پنج سال یک بار

نیرومند تأکید کرد: تنها 10 درصد کودکان کار در مراکز رسمی مشغول به فعالیت هستند و 90 درصد آن‌ها در مرغ‌داری‌ها و بیغوله‌ها اشتغال دارند، وظایف و اختیارات قانونی بازرسان در این زمینه تناسب ندارد، در مجموع 70 بازرس کار در استان داریم که با توجه به تعداد زیاد کارخانجات هر 5 سال یک بار می‌توانند به یک کارخانه سر بزنند.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اظهار کرد: آمار کودکان کار به دلیل تفاوت در شاخص‌ها متفاوت است اما بنا بر گزارش سازمان بین‌المللی کار در جهان 130 میلیون و در ایران 410 هزار کودک کار داریم که حدود 8 هزار نفر آنان در اصفهان و 50 درصد آن‌ها از اتباع هستند.

مشکل کمبود قانون نداریم

وی ابراز کرد: مشکل کمبود قانون نداریم و در بعضی موارد قانون اضافه نیز داریم، 36 شغل از لحاظ قانون برای کودکان تا سن 18 سالگی ممنوع است و مطابق اسناد بین المللی که ما نیز آن‌ها را امضا کرده‌ایم باید تا سال 2021 اشتغال کودکان به صفر برسد.

نیرومند یادآور شد: آیین‌نامه سازماندهی کودکان خیابانی در سال 84 به تصویب رسیده و 11 دستگاه متولی اجرای آن هستند، در موضوع کودکان بازمانده از تحصیل که بسیاری از آنان کودکان کار هستند پیدا کردن کودکان کار سخت است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اضافه کرد: با همکاری اداره ثبت احوال 4 هزار نفر از کودکان بازمانده از تحصیل را شناسایی کردیم که توانستیم تنها با خانواده حدود هزار نفر از آن‌ها ارتباط بگیریم.

آمار کودکان کار در ایران کمتر از نصف آمریکا

وی اظهار کرد: درصد کودکان کار در ایران 2.1 درصد است که این آمار در کشورهای عربی 2.9 درصد٬ در قاره آفریقا 19.6 درصد، در آمریکا 5.3 درصد و در آسیا و اقیانوسیه 7.4 درصد است.

نیرومند در پایان بیان کرد: امکانات هیچ‌گاه متناسب با الزامات دستگاه‌ها در نظر گرفته نشده است اما اگر اطلاعات مردمی در این زمینه به ما داده شود می‌توانیم برای توانمندسازی خانواده‌ها اقدام کنیم.
انتهای پیام/63113/هـ30/

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

دولت مردمی قدم‌های خوبی برای بهبود مدیریت و ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی کشور داشته است/ تاکید بر گسترش آبیاری زیرسطحی و استفاده از پساب در صنعت و کشاورزی

رئیس جمهور بر گسترش استفاده از پساب در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی که امکان استفاده از آن را دارند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *