آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ – ۱۱:۲۶

بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان به علت احداث 2 پمپ بنزین در منطقه مرزی بار دیگر آغاز شد.

بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، بروز تنش‌های جدید در مرز تاجیکستان و قرقیزستان به علت احداث 2 پمپ بنزین در منطقه مرزی بار دیگر آغاز شد.

در پی بروز تنش‌های جدید در نواحی مرزی «لیلک» قرقیزستان و «باباجان غفوروف» تاجیکستان کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اقدام به انتشار بیانیه رسمی کرد.

در این بیانیه آمده است: در بروز تنش‌ها در مناطق مرزی استان‌های «باتکند» قرقیزستان و «سغد» تاجیکستان تعدادی از مسئولین بلندپایه استان باتکن نقش دارند.

بنابر تاکید کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، در 24 آگوست (2 شهریور) سال جاری ده‌ها نفر از ساکنان ناحیه «لیلک» قرقیزستان بر خلاف اسناد مربوطه امضا شده بین 2 کشور مبنی بر عدم اقدام به ساخت و ساز در مناطق مورد بحث تا زمان علامت گذاری نهایی مرز، شروع به احداث 2 پمپ بنزین کردند.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است که نه تنها برخی از ساکنان نواحی مرزی قرقیزستان بلکه عده‌ای از مسئولین بلندپایه استان باتکند و نمایندگان نهادهای امنیتی از جمله مرزبانان این کشور نیز در نقض توافقات رسمی نقش داشته و اقدام به ایجاد مشکلات ساختگی در مرز می‌کنند.

تا زمانی که خط مرز تعیین و علامت گذاری نشود 2 طرف باید از هر گونه ساخت و ساز در مناطق مورد بحث خودداری کنند اما متاسفانه برخی از ساکنان نواحی مرزی استان باتکند همواره این بحث مهم را نادیده می‌گیرند که می‌تواند منجر به بروز تنش‌های جدید بین ساکنان مناطق مرزی 2 کشور شود.

دلایل موجود حاکی از آن است که قرقیزستان موضوع تعیین و علامت گذاری مرز را جدی نمی‌گیرد و نمی‌خواهد از راه گفت‌وگو و حسن تفاهم که خاص همسایگان است این موضوع را حل کنند و برعکس می‌کوشند به تاجیکستان فشار بیاورند که این راه به جایی نخواهد برد.

اما در حالی که نهادهای رسمی قرقیزستان نسبت به تنش‌های جدید مرزی هنوز واکنشی نشان ندادند، رسانه‌های این کشور بروز این اتفاقات را به مخالفت ساکنان روستای «خواجه اعلا» ناحیه «اسفره» تاجیکستان با ساخت جاده «آق سای – کاکتاش» در قلمرو قرقیزستان مربوط دانستند.

مورد دوم را نیز به آن مرتبط دانستند که گویا 15 تا 20 نفر از اتباع تاجیک به این دلیل که منطقه مورد بحث می‌باشد، مانع ساخت دیوار در محوطه منزل یکی از ساکنان روستای قرقیزی «بارباردوک» در ناحیه لیلک شدند.

در پی این اقدام بین ساکنان روستاهای مرزی 2 طرف تنش ایجاد شده و در نتیجه به سوی یکدیگر سنگ پرتاب کردند و پس از شلیک چند گلوله هوایی توسط مرزبانان قرقیز، اتباع تاجیکستان پراکنده شدند.

تاجیکستان و قرقیزستان 976 کیلومتر مرز مشترک دارند که تاکنون 504 کیلومتر از آن تعیین و علامت گذاری شده است.

در یک دهه اخیر مذاکرات بین مقامات 2 کشور نتوانستند به نتایج مطلوب دست پیدا کند و این موضوع همواره باعث بروز تنش‌ها و اختلافات بین ساکنان مناطق مرزی بر سر زمین، مراتع و آب شده است.

انتهای پیام/.

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *