آخرین خبر فوری
خانه / دسته 1 / تشکیل «شورا»؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

تشکیل «شورا»؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

تشکیل «شورا»؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

هفت حزب بزرگ سیاسی افغانستان برای پیشبرد و مدیریت گفت‌وگوهای صلح با طالبان خواستار تشکیل شورایی متشکل از رئیس جمهور این کشور و رهبران سیاسی شدند.

تشکیل «شورا»؛ پیشنهاد احزاب افغانستان برای مدیریت مذاکره با طالبان

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «همایون جریر» عضو شورای حزب اسلامی افغانستان گفت که هفت حزب بزرگ سیاسی این کشور برای مدیریت بهتر روند صلح و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خواستار ایجاد یک شورا هستند.

وی افزود: پیشنهاد حزب اسلامی و همه احزاب این است که چون صلح مسئله‌ای ملی است جریان مذاکرات صلح با طالبان باید توسط یک شورای مقتدر مدیریت شود که متشکل از رئیس جمهور و رهبران بزرگ سیاسی کشور باشد.

در این حال «عزیز آریانفر» عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان با اتهام‌زنی به دولت برای ایجاد مانع بر مسیر صلح از تلاش برخی چهره‌های سیاسی برای ایجاد اجماع جهت تصمیم‌گیری درباره روند صلح خبر داد.

«بشیر احمد ته‌ینج» عضو شورای رهبری جنبش ملی اسلامی افغانستان نیز گفت که دولت تلاش دارد تا کسانی را در هیئت 15 نفره مذاکره با طالبان قرار دهد که تحت تاثیر غنی باشند.

وی افزود: درباره هیئت بین‌الافغانی ترجیح می‌دهیم که یک اجماع از رهبران سیاسی و رهبران تاثیرگذار در کنار دولت افغانستان در این مذاکرات نقش داشته باشد اما احزاب و شخصیت‌های سیاسی نباید به حاشیه رانده شوند.

رویترز: طالبان پس از توافق با آمریکا نیز به جنگ ادامه می‌دهدتکذیب شایعه توافق تشکیل «دولت موقت» در مذاکرات قطر؛ طالبان هیچ دولتی را قبول ندارد

به گزارش «طلوع نیوز»، «اسدالله سعادتی» عضو شورای رهبری حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این باره گفت: شخصیت‌های برجسته سیاسی باید در این هیئت حضور داشته باشند. اگر هر دو حزب وحدت در بخش هزاره‌ها ، حزب جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، حزب جنبش ملی و شماری از دیگر اجزاب در این هیئت حضور نداشته باشند این ترکیب ناقص خواهد بود.

انتهای پیام/.

https://tn.ai/2084339

درباره admin

همچنین ببینید

۵ موضوع شخصی که افراد باهوش هرگز در محل کار فاش نمی‌کنند

پول همیشه موضوعی حساس است و در محیط کار بیشتر هم حساس می‌شود. افراد باهوش اهمیت پنهان نگه داشتن درآم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *