آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / خطرات ماساژ در مراکز ماساژ درمانی غیرمجاز

خطرات ماساژ در مراکز ماساژ درمانی غیرمجاز

سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ – ۰۸:۴۱

خطرات ماساژ در مراکز ماساژ درمانی غیرمجاز

یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر مورد توجه افراد بسیار زیادی به ویژه بانوان قرار گرفته استقبال از مراکز ماساژ درمانی است که با تبلیغات گسترده در فضاهای مجازی توانسته این افراد را جذب خود کند.

خطرات ماساژ در مراکز ماساژ درمانی غیرمجاز

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، مراکز ماساژ درمانی که به جرات می توان گفت تعداد زیادی از آنها بدون مجوز مشغول به فعالیت هستند با وعده هایی از جمله لاغری در کوتاه ترین زمان بدون رژیم و ورزش افراد را جذب خود می کنند، مشکلات بسیار جدی را برای افراد مراجعه کننده به وجود می‌آورند.

از طرفی نبود مجوز برای این مراکز سبب شده تا مشتریانی که به این مراکز مراجعه داشته‌اند و دچار مشکل شده اند نتوانند شکایتی را از این مراکز به دلیل جابجایی‌های متعدد داشته باشند.

رشد قارچ گونه مراکزی تحت عنوان ماساژ درمانی در بیشتر باشگاههای ورزشی و سالن های آرایشی و همچنین عدم داشتن اطلاعات کافی توسط افراد مراجعه کننده ضرورت برخورد جدی با این مراکز را دو چندان می کند.

لاغری در 10 جلسه و به صورت صد در صدی

در این زمینه منشی یکی از مراکز تناسب اندام در شهر اراک می گوید: در این مرکز انجام ماساژ برای لاغری در یک پکیج با قیمت 300 هزار تومان به مشتریان ارائه می شود و ارائه خدمات برای لاغری به صورت تضمینی است.

وی بیان می کند: در این جلسه ورزش های هوازی و استفاده از سونا در تکمیل فرآیند نیز مورد استفاده است و افرادی که به این مرکز برای لاغری مراجعه داشته اند توانسته اند بین 5 تا 7 کیلوگرم کاهش وزن و حدود یک تا 2 سایز کم کنند.

منشی مربوطه به این مرکز ادامه می دهد: ارائه این خدمات در 10 جلسه به صورت یک روز در میان انجام می شود و به صورت صد درصدی مشکل افراد مراجعه کننده دارای اضافه وزن را مرتفع می کند.

ارائه خدمات ماساژ درمانی توسط متخصصان تربیت‌بدنی و آسیب‌شناسی

منشی یکی دیگر از این مراکز که هیچ نام و نشانی ندارد و تحت عنوان مرکز ماساژ اراک در فضای مجازی تبلیغ می کند، می گوید: ارائه خدمات ماساژ درمانی در این مرکز توسط متخصصان ارشد تربیت بدنی و آسیب‌شناسی البته در بخش مردان انجام می‌شود.

وی توضیح می دهد: این مرکز یک تایم را به مردان و یک تایم را به زنان برای ارائه این خدمات اختصاص داده است و ارائه خدمات ماساژ در این مرکز از 100 هزار تومان شروع وبه رقم‌های بالاتر بسته به ارائه خدمات ختم می‌شود.

منشی این مرکز ادامه می دهد: در بخش بانوان ارائه خدمات ماساژ توسط متخصصان ارشد تربیت بدنی و آسیب‌شناسی انجام نمی شود و در این با کمبود نیروی متخصص مواجه هستند.

کذب بودن وعده کاهش وزن در مراکز ماساژ درمانی

یکی از شهروندان اراکی که مراجعه به یکی از این مراکز را برای کاهش وزن داشته، می گوید: من چندین دوره برای کاهش وزن به این مرکز مراجعه کرده ام و کاهش وزن و سایز را داشته ام اما به محض اینکه مراجعه خود به این مرکز را قطع کرده ام مجددا به همان وزن اولیه برگشته ام.

زهرا میرزاده بیان می کند: در این مرکز رژیم مخصوصی هم ارائه می‌شود که به اعتقاد من همین رژیم غذایی با توجه به اینکه مدت زمان یک هفته تنها باید سوپ سبزیجات استفاده شود سبب کاهش وزن و سایز می‌شود.

وی ادامه می دهد: متاسفانه رژیم غذایی که در این مرکز که نمی خواهم نام آن را بیان کنم ارائه می‌شود مشکلات جدی را برای من از جمله کم خونی و ریزش مو را به همراه داشته و الان هم این مرکز از آن مکانی که من به آن مراجعه داشته ام به جای دیگری منتقل شده است و هیچ نشانی از آن ندارم.

غیرتخصصی بودن خدمات ماساژ درمانی در این مراکز

شهروند دیگری در این زمینه می گوید: من در مراجعه به یکی از این مراکز و بعد از صحبت کردن با تعدادی از مراجعه کنندگان با توجه به استقبال بالای افراد مشتاق به انجام این کار شدم در حالیکه در ابتدای مراجعه به این مرکز تردید داشتم.

این شهروند که خواست نامش عنوان نشود، بیان می کند: بعد از انجام ماساژ در این مرکز در ابتدا رضایت کاملی را داشتم که بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل درد کمر مراجعه خودم به این مرکز را قطع کردم.

وی اظهار می کند: بعد از مراجعه به پزشک متخصص در این زمینه متوجه شدم که ماساژی که در این مرکز برای من انجام شده غیرکارشناسانه بوده و سبب بروز مشکل برای من شده است البته این مرکز به عنوان یک مرکز ماساژ غیرمجاز در سال گذشته پلمب شد.

ضرورت اخذ مجوز ماساژ درمانی ازهیئت پزشکی ورزشی

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان مرکزی با توضیح اینکه هر فعالیتی در این زمینه بدون مجوز و غیرعلمی باشد قطعا آسیب جدی را به عصب های مربوطه وارد خواهد کرد، تصریح می کند: در سطح شهر اراک تاکنون مجوزی تحت عنوان ماساژ درمانی برای مراکز متعدد توسط هیات صادر نشده است.

ناصر عزیزی خاطرنشان می کند: تاکنون تنها مجوز ماساژ درمانی برای 2 باشگاه ورزشی صادر شده و در این زمینه فعالیت دارند و یک باشگاه ورزشی هم دوره‌های لازم را گذرانده، اما هنوز مجوز فعالیت در این زمینه را با توجه به اینکه باید به تایید تهران برسد را دریافت نکرده است.

وی اذعان می کند: مراکزی که از هیئت پزشکی ورزشی استان دارای مجوز هستند می توانند فعالیت کنند که تعداد آنها هم کم است و هر مرکز و یا باشگاهی بدون داشتن مجوز این هیات فعالیت کند فعالیت آن غیرقانونی و خلاف است که باید توسط مراجع مربوطه پیگیری و با آنها برخورد شود.

رئیس هیات پزشکی ورزسی استان مرکزی اضافه می کند: افرادی که علاقمند به فعالیت در این زمینه هستند باید به این هیئت معرفی وبعد از گذراندن دوره‌های حرفه ای، آموزش های لازم و دریافت مجوز به فعالیت بپردازند تا شهروندان و مراجعه کنندگان به این مراکز دچار هیچ نوع آسیبی نشوند.

عزیزی می گوید: این اقدام یک اقدام کارشناسانه و تخصصی است که فرد باید با گذراندن دوره های تخصصی و آشنایی با آناتومی بدن افراد به این امر مبادرت کند در غیر اینصورت آسیب‌های جدی را به مراجعه کننده وارد خواهد کرد، شهروندان نیز باید در مراجعه به این مراکز دقت کافی را داشته باشند و مراکز دارای مجوز را برای این کار انتخاب کنند.

ضرورت رعایت اصول تخصصی و دارا بودن مجوزبرای مراکز ماساژ

رئیس گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان مرکزی هم در این مورد با بیان اینکه ما مراکزی را تحت عنوان ماساژ درمانی نداریم توضیح می دهد: مراکزی که ارائه خدمات ماساژ را انجام می دهند مراکز ماساژ کار هستند که این مقوله با ماساژ درمانی بسیار متفاوت است.

حسن مهرعلی بیان می کند: برای انجام کار ماساژ رعایت اصول تخصصی و مجوز بسیار دارای اهمیت است و فردی که این اقدام را قرار است انجام دهد باید 6 تاییدیه را داشته باشد.

وی عنوان می کند: فرد مورد نظر باید مهارت لازم را داشته باشد و گواهی مهارت در این زمینه را نیز از علوم پزشکی و یا فنی و حرفه ای دریافت کرده باشد که بعد از معرفی توسط اصناف و ارائه گواهی مهارت اقدامات لازم برای ارائه مجوز برای ایجاد مرکز ماساژ کار بعد از بررسی حدود 30 تا 40 آیتم انجام خواهد شد.

رئیس گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان مرکزی تصریح می کند: اگر فرد بتواند در این آیتم ها مطابقت لازم را با استانداردهای بهداشتی داشته باشد می تواند مجوز ماساژ را دریافت کند و در مرکزی که مجوز آن داده می‌شود فقط می تواند ارائه این کار را انجام دهد.

مهرعلی اظهار می کند: به طور مثال در آرایشگاه نمی تواند به ارائه این کار بپردازد زیرا تداخل صنفی ایجاد خواهد شد و هر صنفی باید بر اساس مجوزی که دریافت کرده تنها به فعالیت مربوطه بپردازد این مسئله از سال گذشته با توجه به اینکه در سالن های آرایشی زنانه این اتفاق در حال رخ دادن بود با جدیت بیشتری مورد پیگری قرار گرفته است.

وی اضافه می‌کند: سالن های آرایشی زنانه، اپیلاسیون کارها، ناخن کارها و میکروکارها مجوز فعالیت ماساژ را ندارند زیرا اصول را نمی توانند رعایت کنند و به افراد آسیب های جدی را وارد می کنند.

رئیس گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان مرکزی خاطر نشان می کند: سامانه 190 برای ارائه گزارشات مردمی در زمینه فعالیت اماکنی که بدون مجوز خدمات ماساژ را ارائه می دهند طرحی و ایجاد شده است.

مهرعلی اذعان می کند: تیم بازرسی مرکز بهداشت در 3 تایم صبح، عصر و شب در 4 قالب بازرسی روتین، بازرسی مشترک، بازرسی ضربتی و تشدید که در دو مورد آخر یعنی ضربتی و تشدید که بر اساس شکایات مردم انجام می‌شود، فعالیت دارند.

تدوام برخورد با مراکز ماساژ غیرمجاز در استان

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی در این مورد می گوید: برخورد با مراکز غیرمجاز ماساژ درمانی امسال نیز مانند سال گذشته با جدیت دنبال می شود و از ابتدای سال تاکنون با چندین مرکز این چنینی برخورد شده است.

محمود خلجی بیان می‌کند: در این زمینه در سال گذشته دراجرای طرح‌های مستمر نظارت بر واحدهای صنفی درسطح استان که با همکاری مأموران اداره نظارت براماکن عمومی، نماینده دادستانی،اتحادیه مربوطه کارشناسان مرکزبهداشت انجام شد بیش از 800 سالن آرایشی زنانه، مرکز ماساژ درمانی و باشگاه زنانه مورد بازدید قرار گرفته است.

وی اضافه می کند: با توجه به اینکه آمار برخورد با این مراکز در اختیار اماکن است امسال تاکنون آماری ارائه نشده اما تداوم برخورد با این مراکز وجود دارد این در حالی است که در سال گذشته باهماهنگی مراجع قضائی ۶۰ آرایشگاه، ۱۲ باشگاه ورزشی و ۵ سالن ماساژ درمانی در این استان که بدون مجوز و یا به دلیل وجود مشکلات دیگر فعالیت داشتند پلمپ شده است.

انتهای پیام/


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *