آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / خوش‌بینی دولتمردان نسبت به مذاکره‌ای دیگر

خوش‌بینی دولتمردان نسبت به مذاکره‌ای دیگر

سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ – ۱۳:۴۱

خوش‌بینی دولتمردان نسبت به مذاکره‌ای دیگر

چند ماه است که ایران به کشورهای اروپایی فرصت داده تا به تعهدات برجامی‌شان عمل کنند اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی آنها به جز ارائه وعده مشاهده نشده است.

خوش‌بینی دولتمردان نسبت به مذاکره‌ای دیگر

خبرگزاری فارس؛ گروه دیگر رسانه ها: پس از مذاکرات ایران با گروه 1+5 و اجرای برجام هر روز شاهد افزایش نرخ تورم در کشورمان بودیم. از سویی آمریکا از برجام خارج شده و تحریم‌ها بر ایران را افزایش داد. کشورهای‌اروپایی دائما پیشنهادات غیر اجرایی به ایران مبنی بر حل و فصل وضعیت اقتصادی کشورمان می‌دادند تا از برجام خارج نشویم. چند ماه است که ایران به کشورهای اروپایی فرصت داده تا به تعهدات برجامی‌شان عمل کنند اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی آنها به جز ارائه وعده مشاهده نشده است.
با تمام این اوصاف اما همچنان مسئولین دولتی، نسبت به مذاکره با اروپا و امضای برجام جدید ابراز امیدواری می‌کنند. روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان طی سخنانی مطرح کرده است: «باید مذاکره کرد و راه حل پیاده کنیم. گروهی می‌گویند ما از مذاکره با ۶ قدرت بزرگ چه سودی بردیم و خاصیت مذاکرات چه بود؟ ما بعد از مذاکره به جای یک میلیون بشکه نفت، ۲ میلیون و هشتصد هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیاردها دلار پول برای کشور آورده شد، هر ماه حدود یک میلیارد از پول های حبس شده آزاد شد، قطعنامه هایی که آمریکا ۳۰ سال برای آن ها زحمت کشیده بود مثل بتی که ابراهیم شکست آن ها را شکستیم.»
گویی آقای روحانی چشم‌هایش را بسته و هیچ اطلاعی از وضعیت اقتصادی کشور ندارد چراکه طبق آخرین اخبار، میزان فروش نفت کشور به شدت کاهش یافته است، آن هم در حالی‌که درآمد این میزان فروش یا پس از مدت‌ها به ایران منتقل یا به صورت کالا بازگردانده می‌شود.
کارشناسان در این باره معتقدند: «روحانی با مطرح کردن این گونه آمار و ارقام کذایی به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، مذاکره با آمریکا را سم می‌دانند.» به دنبال این موضوع «رسالت» گفت‌وگویی با صاحب‌نظران در این زمینه داشته که در ادامه می‌خوانید.
* روحانی سخنان گذشته رافراموش کرده است
محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی به «رسالت» گفت: «روحانی مدتی پیش درباره جمع‌آوری اطلاعاتش گفته بود که در خیابان با نگاه کردن به قیافه مردم نظرسنجی می‌کند. به نظر می‌رسد دیگر اطلاعاتی هم که در سخنانش به آنها اشاره می‌کند با چنین رویکردی است یعنی با همان دقتی که او در خیابان از مردم نظرسنجی می‌کند درباره وضیت اقتصادی نیز سخن می‌گوید.»
او ادامه داد: «آیا وضعیت اقتصادی کشورمان پس از برجام بهتر شده یا خیر؟ این نکته را آقای روحانی، آقای ظریف، مدیران کل سابق و فعلی بانک مرکزی همچنین وزرا بارها تأکید کرده‌اند باتوجه به این‌که برجام از سوی اروپا عملی نشده هیچ گشایشی در اقتصاد ما صورت نگرفته است.»
کوشکی افزود: «به نظر می‌رسد آقای روحانی سخنان گذشته خود را فراموش کرده است. او در سخنرانی‌هایش طی سال گذشته ده‌ها بار اشاره کرده است آمریکا و اروپا به تعهداتشان عمل نکرده‌اند. روحانی درصدد است تا برجام را به عنوان امری مفید جلوه دهد، اما باید در نظر داشت مردم باید درباره مفید بودن این موضوع نظر دهند.»
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: «روحانی تصور می‌کند مردم در دوران 80-70 سال گذشته زندگی می‌کنند و هیچ اطلاعاتی ندارند به همین جهت سخنانش را به خاطر نمی‌آورند.» او در پاسخ به این‌سوال که سخنان روحانی چه تأثیری بر مردم خواهد داشت، گفت: «او همان کسی است که به مردم وعده لغو تحریم‌ها پس از برجام را داد و مردم مشاهده کردند نه تنها این تحریم‌ها لغو نشد بلکه اضافه شده است حتی وزیر امور خارجه نیز تحریم شد. بعید است کسی حاضر به باور سخنان آقای رئیس‌جمهور باشد بنابراین سخنان او هیچ تاثیری ندارد.
* چه کسی تضمین می‌دهد برجام جدید پاره نشود؟
همچنین سید هادی سید افقهی، کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی در این زمینه به «رسالت» گفت: «مقام معظم رهبری اصل مذاکره با آمریکا را سم می‌دانند و مذاکره با این دولت آمریکا را نیز سم مضاعف اعلام کردند. بنابراین این موضوع را می‌توان حکم از سوی ایشان دانست. آیا در مقابل این حکم آن هم درباره چنین مسئله خطرناکی (مذاکره با آمریکا) حق اجتهاد وجود دارد؟»
او افزود: «آمریکا 12 شرط از جمله تحریم‌ها و گزینه نظامی را بر ایران تحمیل کرد، منتها ما گزینه نظامی را ساقط و اجازه ندادیم تا اجرا شود. آمریکا با توجه به تمرد و هنجارشکنی‌هایش نسبت به سازمان‌های بین‌المللی و معاهدات، عملا با ما در حال جنگ است. ما به چه امیدی باید با دولت آمریکا مذاکره کرده و 12 شرط را بپذیریم و برجام جدید را نیز اجرا کنیم.»
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: «تصور کنید ایران نسبت به منافع کشور، تمامیت ارضی کشور، امنیت و استقلال کشور کوتاه آمد، بخشی از 12 شرط را قبول و برجام را با آقای ترامپ امضا کرد. چه کسی تضمین می‌دهد تا برجام جدید توسط ترامپ مجددا پاره نشود؟ اگر شورای امنیت، سازمان ملل، آژانس و دادگاه‌های بین‌الملل می‌توانستند، از پاره کردن برجام در سال 97 جلوگیری می‌کردند.»
* اروپا چه گامی برای ایران برداشته است؟
سید افقهی ادامه داد: «حال تصور کنید ترامپ به اهدافش رسید، ایران را خلع سلاح کرد و برجام جدید را پاره نکرد! چه کسی تضمین می‌دهد رئیس‌جمهور بعدی آمریکا برجام را پاره نکند؟ ترامپ آمد و گفت اوباما اشتباه کرده و من این برجام را نمی‌پذیرم. می‌گویند جان کری قول داده است! در حال حاضر این آقا کجاست و ایران در چه حالی است؟» او ادامه داد: «بیش از یک سال می‌شود که آمریکا از برجام خارج شده. آیا اروپا برای ایران گامی برداشته است؟ آقای روحانی باید این سخنان را به مردم بگویید!»
سیدافقهی گفت: «شبهات بسیاری مطرح است و هیچ تضمینی برای برجام جدید وجود ندارد. آقای روحانی به دور از واقعیت و با محاسبات غلط دوباره قصد دارد به پای مذاکره با دیگران برود. مقام معظم رهبری فرمودند، هیچ نفعی در مذاکره با آمریکا وجود ندارد بلکه ضرر نیز دارد.»
منبع:رسالت
انتهای پیام/

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *