آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / عدم استفاده از موجودی سرمایه، مشکل واحدهای تولیدی است

عدم استفاده از موجودی سرمایه، مشکل واحدهای تولیدی است

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ – ۱۷:۳۸

عدم استفاده از موجودی سرمایه، مشکل واحدهای تولیدی است

جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان زنجان با بررسی مشکلات واحدهای اقتصادی برگزار شد.

عدم استفاده از موجودی سرمایه، مشکل واحدهای تولیدی است

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان زنجان عصر امروز با حضور وزیر کشور برگزار شد.

در این جلسه مشکلات واحدهای اقتصادی استان زنجان بررسی شده و همچنین مسائل مربوط به اقتصاد مقاومتی و لزوم راهبردی کردن در استان مطرح شد.

همچنین در این جلسه گزارشی از واحدهای فعال شده و احیای واحدهای نیمه راکد ارائه شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در این جلسه با بیان اینکه به نظر می‌رسد برخی مشکلات اقتصادی موجود کشور ناشی از کنترل شدید نرخ مبادله ارز در طی سال‌های گذشته از سوی دولت است، اظهار کرد: در صورتی که قیمت‌گذاری ارز، در شرایط فعلی مبتنی بر واقعیت اقتصادی کشور بسیار موثر است.
شهرام طهماسبی با بیان اینکه در تحریم مشکل واحدهای تولیدی تشکیل سرمایه جدید نبوده بلکه عدم استفاده از موجودی سرمایه است، عنوان کرد: حمایت از تولید در قالب اعطای تسهیلات سرمایه در گردش می‌تواند در حل این مشکل موثر باشد.

* غیر قابل پیش‌بینی بودن مواد اولیه از جمله مشکلات واحدهای تولیدی

وی با اشاره به اینکه به نبود پیوند مناسب بین قانون حمایت از اشتغال روستایی با برنامه‌های توسعه استان‌ها اضافه کرد: ویژه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی ضروری است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه بررسی علل گرانی دام گفت: افزایش تعداد دام سبک نیاز به خرید خوراک دام را نیز نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه غیر قابل پیش‌بینی بودن مواد اولیه از جمله مشکلات واحدهای تولیدی است، بیان کرد: پیش‌بینی تسهیلات سرمایه در گردش از جمله مشکلات این بخش است.
طهماسبی با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی تسهیلات را تنها راهکار حل مشکلات می‌دانند، ادامه داد: در حالی که تسهیلات این واحدها را زمین‌گیرتر می‌کند.

*تنها 5 درصد اراضی کشور در استان زنجان وجود دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تولید محصولات کشاورزی در استان اظهار کرد: استان زنجان در حوزه کشاورزی وضعیت بالایی دارد.

جواد تاراسی با اشاره به اینکه تنها 5 درصد اراضی کشور در استان زنجان وجود دارد، عنوان کرد: حدود ۳۰ درصد اشتغال در اختیار استان دارند.

وی با اشاره به اینکه سهم بخش کشاورزی ناخالص استان ۲۶.۵ درصد است، اضافه کرد: این امر نشان از اهمیت بخش کشاورزی در استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز با اشاره به اینکه استان زنجان در زمینه تولید هفت محصول مهم مقام نخست تا هفتم را دارد، افزود: برای مثال طارم در سیر جایگاه نخست تولید را دارا است.

وی در ادامه به برخی از چالش‌های حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: تأخیر در پرداخت بهای گندم و عدم تحویل گندم به شبکه توسط گندم‌کاران، عدم تخصیص اعتبار لازم در سال‌جاری برای اجرای طرح تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه نوین آبیاری، عدم اعلام قیمت خرید تضمیمی محصولات کشاورزی و ایجاد چالش‌‌های مربوط به الگوی کشت، افزایش شدید و چندین باره قیمت سبوس گندم و اعتراض شدید دامداران چالش‌های بخش کشاورزی استان زنجان است.

در این جلسه همچنین برخی از نمایندگان بخش خصوصی مشکلات و مسائل خود را در ارتباط با بخش تولید مطرح کرده و از وزیر کشور و مسؤولان حاضر در این جلسه خواستار پیگیری آن شدند.

* ثبات و یکسان‌سازی ارز در کشور باید در نظر گرفته شود

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه ثبات و یکسان‌سازی ارز در کشور باید در نظر گرفته شود، ادامه داد: این اقدام دولت می‌تواند مهم‌ترین عملکرد دولت باشد.
غلامحسین جمیلی با بیان اینکه صادرکنندگان گله‌مندان استرداد ارز هستند و در شرایط سخت ارسال کالا بسیار سخت‌تر شده است، بیان کرد: صادرکنندگان ضمن اینکه هزینه افزایش یافته صادرات را پرداخت می‌کنند نرخ‌های حداکثری ارز را تحمل می‌کند.
وی با بیان اینکه پایانه‌های مرزی و امور مرزنشینی زیر نظر وزارت کشور است، ادامه داد: ساز و کار مناسب برای سامانه‌ای مرزی در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/73005/ق/گ

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *