آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / فرنگی‌کاران 5 وزن اول زیر ذره‌بین؛ پسران بنا در اندیشه ضرب طلا در نورسلطان

فرنگی‌کاران 5 وزن اول زیر ذره‌بین؛ پسران بنا در اندیشه ضرب طلا در نورسلطان

سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ – ۰۰:۲۶

فرنگی‌کاران 5 وزن اول زیر ذره‌بین؛ پسران بنا در اندیشه ضرب طلا در نورسلطان

تیم ملی کشتی فرنگی در حالی‌ اواخر شهریور ماه برای حضور در مسابقات جهانی عازم قزاقستان می‌شود که بدون شک هدف اصلی این تیم چیزی جز کسب کامل سهمیه‌های حضور در المپیک 2020 توکیو نمی‌تواند باشد.

فرنگی‌کاران 5 وزن اول زیر ذره‌بین؛ پسران بنا در اندیشه ضرب طلا در نورسلطان

به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت‌های جهانی کشتی و گزینشی المپیک روزهای 23 تا 31 شهریورماه در شهر نورسلطان کشور قزاقستان برگزار می‌شود که 108 کشتی‌گیر (آزاد، فرنگی و زنان) در 6 وزن المپیکی، سهمیه حضور در المپیک 2020 توکیو را بدست می‌آورند.

تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان بار دیگر با هدایت محمد بنا گام در یک رویداد المپیکی (کسب سهمیه) خواهد گذاشت تا شایستگی‌های خود را نشان دهند؛ البته محمد بنا این بار تیمی جوان را عازم مسابقات خواهد کرد، تیمی که بیشتر نفرات آن نسبت به سال‌های قبل تغییرات عمده‌ای داشته است و حتی 2 مدال آور مسابقات جهانی سال‌های قبل را از ترکیب بیرون گذاشته تا دست به یک جوانگرایی‌ بی‌سابقه زده باشد. البته محمد بنا می‌گوید هدف از این جوانگرایی- تا حدودی اجباری، توجیه ناکامی احتمالی مسابقات جهانی نبوده و نیست بلکه تنها به نفراتی میدان داده که مستحق حضور در این مسابقات بوده‌اند.

شاید مصدومیت نفرات با تجربه‌ای مانند حسین نوری و مهدی علیاری پیش از حضور در مسابقات جهانی به نوعی توفیقی اجباری برای بنا و همکارانش بود تا مجبور به استفاده از جوانانی شوند که بدون شک آینده از آن آنها خواهد بود. در تیم محمد بنا شاید تنها 2 – 3 چهره با تجربه نظیر سعید عبدولی، محمدعلی گرایی و امیر قاسمی منجزی به چشم آیند، اما هستند جوانان با انگیزه‌ای همچون ناصرپور، تاب، کاویانی‌نژاد، ساروی و طاهری که حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

بدون شک قبل از هر چیزی کسب سهمیه‌های کامل المپیک در این رویداد اهمیت بسیار بیشتری برای تیم ایران خواهد داشت و از نان شب واجب‌تر است چرا که اگر این مهم محقق شود، بنا و همکارانش در ادامه راه می‌توانند با خیال راحت‌تری به آماده‌سازی تیم خود برای حضوری قدرتمند در توکیو بپردازند؛ فارغ از نگرانی از کسب سهمیه المپیک. اتفاقی که در المپیک قبل برای ایران گران تمام شد و هزینه‌های زیادی در این راه داده شد.

در آخرین مسابقات جهانی که به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک در سال 2015 به میزبانی لاس‌وگاس در آمریکا برگزار شد، تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان تنها موفق به کسب 3 سهمیه ممکن از 6 سهمیه شد که کار را در ادامه راه برای نمایندگان کشورمان سخت کرد به طوری که حمید سوریان یکی از امیدهای کشتی ایران در المپیک، تمام توان خود را در این راه گذاشت و با بدنی رنجور و خسته به برزیل رسید تا عملا چیزی برای ارائه در المپیک نداشته باشد.

کشتی فرنگی در مسابقات جهانی لاس‌وگاس در اوزان 75، 85 و 98 کیلوگرم توسط عبدولی، اخلاقی و رضایی به سهمیه رسید و در اوزان 59، 66 و 130 کیلوگرم دل به میادین بعدی بست.

البته یکی از نکات نگران کننده در این دوره کاهش یک مرحله‌ای مسابقات گزینشی است که به طبع باعث کاهش تعداد شرکت‌کنندگان و سخت‌تر شدن مسیر رسیدن به سهمیه خواهد شد.

بعد از تغییر اوزان کشتی و دسته‌بندی اوزان المپیکی و غیرالمپیکی، همواره در سال‌های قبل از المپیک بسیاری از کشتی‌گیرانی که در اوزان غیرالمپیکی روی تشک می‌رفتند تغییر وزن داده و برای حضور در این میدان بزرگ المپیک صعود یا فرود داشته‌اند؛ اتفاقی که شواهد نشان می‌دهد در این دوره هم رخ خواهد داد و باید منتظر ماند و دید آیا با توجه به تغییر قوانین وزن‌کشی آیا باز هم توفیقی در کاهش وزن خواهند داشت یا نه؟!

در زیر نگاهی به 5 وزن اول تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی خواهیم داشت و در گزارش بعد به بررسی رقبای نمایندگان کشورمان در 5 وزن دوم خواهیم پرداخت.

* ناصرپور و پنجره‌ای رو به آینده

در 55 کیلوگرم در حالی پویا ناصرپور برای حضور در مسابقات جهانی انتخاب شده است که همراه با رضا خدری به تورنمنت تفلیس گرجستان اعزام شده بودند که ناصرپور با توجه به عملکردش به عنوان مسافر قزاقستان انتخاب شد. ناصرپور در گرجستان در همان گام نخست در دیداری مستقیم خدری را 7 بر 3 شکست داد تا تکلیف وزن اول در همان ابتدای راه تا حدود زیادی روشن شود، اما او تا دیدار پایانی با همین روند پیش رفت و مدال طلا را از آن خود کرد و بلیت نورسلطان را از همان تفلیس رزرو کرد.

خدری بعد از طلای جوانان جهان در سال 2015 عملا در هیچ میدانی موفق ظاهر نشد و در آخرین رقابتش نیز در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در سال 2019 به عنوانی بهتر از پنجمی نرسید تا رفته رفته به مهره سوخته در وزن اول تبدیل شود، اما در مقابل ناصرپور که شرایط سنی بهتری نسبت به خدری دارد در سال 2018 موفق به کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان شد و در اولین حضور خود در یک تورنمنت رسمی در رده سنی بزرگسالان موفق به کسب مدال برنز جام وهبی امره ترکیه شد تا او را به یکی از گزینه‌های مورد نظر بنا تبدیل کند.

در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی 4 کشتی‌گیر برتر این وزن الدانیز عزیزلی (آذربایجان)، ایلخام بهراموف، قهرمان آسیا (ازبکستان)، نوگزاری سورتسومیا (گرجستان) و عبدالکریم فرگات (الجزایر) هستند که در کنار نفراتی مانند شریف کلیچ از ترکیه، ویتالی کابالوئف، قهرمان اروپا و نماینده احتمالی روسیه از مدعیان اصلی این وزن خواهند بود.

ناصرپور که 2 مدال برنز نوجوانان آسیا و جهان را در کارنامه دارد در سال 2018 طلای جوانان آسیا و جهان را بر گردن آویخت تا در سال 2019 ملی‌پوش بزرگسالان در مسابقات جهانی باشد تا در جهشی سریع از جوانان به بزرگسالان این بار شانسش را در یک میدان مهم بین‌المللی محک بزند.

البته این وزن المپیکی نیست و این موضوع می‌تواند بار روانی کمتری را به نماینده کشورمان تحمیل کند، اما باید دید ناصرپور در اولین حضورش در چنین میدان بزرگی می‌تواند با دست پر بازگردد و بعد از‌ سال‌ها کشتی فرنگی را در وزن اول طلایی کند یا نه؟

* نجاتی و رویای حضور در المپیک

در 60 کیلوگرم علیرضا نجاتی و شیرزاد بهشتی طلا در گرجستان روی تشک رفتند؛ البته مردانی در سال‌های اخیر مدعی اصلی این وزن بوده است و به مسابقات اعزام می‌شد و به نوعی گزینه اصلی وزن دوم بود، اما اخیرا بدلیل مصدومیت نتوانسته بود آنطور که باید در تمرینات ظاهر شود و به همین دلیل نیز در ترکیب تیم اعزامی به تورنمنت گرجستان قرار نگرفت. نجاتی و بهشتی طلا هر دو در تورنمنت گرجستان عملکرد یکسانی داشتند و صاحب مدال برنز شدند، اما بنا و همکارانش ترجیح دادند با توجه به شرایط سنی این 2 کشتی‌گیر فرصت حضور در مسابقات جهانی را به نجاتی جوان دهند. شاید از شانس بد مردانی بود که رقبایش در تفلیس نتیجه گرفتند و شاید اگر اینطور نبود، الان شاهد اتفاق دیگری بودیم.

در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی 4 کشتی‌گیر برتر این وزن سرگی املین، نایب قهرمان اروپا (روسیه)، سئونگ‌هاک کیم (کره‌جنوبی)، ویکتور سیوبانو، قهرمان اروپا (مولداوی) و ایوان لیزاتوویچ (کرواسی) معرفی شده‌اند. در کنار این نفرات کشتی‌گیرانی مانند کرم کامل، قهرمان جوانان جهان از ترکیه، اسلام‌جان بهراموف، قهرمان آسیا از ازبکستان، ری سئو اونگ، نایب قهرمان آسیا از کره‌شمالی و کنچیرو فومیتا از ژاپن از شانس‌های اصلی کسب مدال و سهمیه المپیک محسوب می‌شوند.

نجاتی در سال 2018 مدال نقره جوانان آسیا و برنز جوانان جهان را از آن خود کرده بود و در مسابقات امسال جام تختی با شکست مقابل مردانی در فینال به مدال نقره رسید. با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد ماموریت اصلی نجاتی در این وزن ابتدا کسب سهمیه المپیک باشد و اگر کمی خوش‌شانس و به قول معروف خوش قرعه باشد، حتی می‌تواند نیم‌نگاهی نیز به مدال و سکوی جهانی داشته باشد.

* دلخانی رو در روی نامداران جهان

در 63 کیلوگرم میثم دَلخانی و سامان عبدولی به همراه محمد نوربخش در میدان تفلیس محک خوردند. دلخانی در دور دوم با نتیجه 6 بر 2 محمد نوربخش را شکست داد تا یکی از مدعیان از گردونه خارج شود، اما در نیمه‌نهایی مقابل نماینده آذربایجان شکست خورد و با پیروزی در دیدار رده‌بندی برنز گرفت. سامان عبدولی دیگر نماینده کشورمان در این وزن نیز به مدال برنز رسید، اما بنا و همکارانش دَلخانی را برای حضور در مسابقات جهانی انتخاب کردند که البته خالی از حاشیه هم نبود.

در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی 4 کشتی‌گیر برتر این وزن استپان ماریانیان، قهرمان اروپا (روسیه)، ارباتو توآ، قهرمان آسیا (چین)، شینوبو اوتا، قهرمان جهان و آسیا و نایب قهرمان المپیک ریو (ژاپن) و اسلاویک گالستیان (ارمنستان) معرفی شده‌اند. در کنار این نفرات کشتی‌گیرانی مانند طالح ممدوف (آذربایجان)، اسلام جان بهراموف (ازبکستان)، استیگ آندره برگ (نروژ)، آندرس آرویو (اکوادور)، رحمان بیلیچی (ترکیه)‌ از شانس‌های اصلی کسب مدال محسوب می‌شوند.

البته ظاهرا المورات تاسمورادوف کشتی‌گیر کهنه کار ازبکستانی که در رده سوم رنکینگ جهانی قرار داشت ترجیح داده به یک وزن المپیک رفته و در مسابقات جهانی در یک وزن بالاتر (67 کیلوگرم) روی تشک خواهد رفت. بهراموف هم هنوز مشخص نیست در 60 کیلو روی تشک برود یا 63 کیلو اما احتمال حضور او در وزن المپیکی بیشتر است.

دلخانی که برنز جوانان جهان (2016)، پنجمی امیدهای جهان (2018) و قهرمانی امیدهای آسیا (2019) را در کارنامه دارد با دست پر به بزرگسالان آمده و کم شانس نیست؛ بخصوص اینکه وزن 63 کیلوگرم المپیکی نیست و دلخانی می‌تواند با فراغ بال و خیالی راحت روی تشک برود بدون اینکه دغدغه ای برای کسب سهمیه داشته باشد.

* تاب در اندیشه بزرگی در میان بزرگان

در 67 کیلوگرم حامد تاب و محمدجواد رضایی در گرجستان روی تشک رفتند. تاب که با قهرمانی در جام وهبی امره ترکیه نظر کادرفنی تیم ملی را معطوف خود کرده بود، نتوانست در مسابقات قهرمانی آسیا به عنوانی بهتر از هفتمی برسد تا بنا و همکارانش در انتخاب قطعی وی دچار تردید شوند. در مقابل رضایی جوان که در سال 2017 قهرمان جوانان آسیا شده بود مدتی در جا می‌زد و نتوانسته خودی نشان دهد که حضور در تورنمنت گرجستان تعیین کننده عیار این جوان بود.

تاب و رضایی پس از استراحت در دور نخست به مصاف هم رفتند که حامد تاب با نتیجه 2 بر یک مقابل رضایی به پیروزی رسید. وی در دور سوم نیز با نتیجه 8 بر صفر از سد حریف گرجستانی گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. تاب در دیدار نیمه نهایی نیز با نتیجه 5 بر صفر حریف آذربایجانی را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. وی در این دیدار با نتیجه 3 بر صفر آمانتور اسماعیل اف، نفر سوم آسیا و بازی‌های آسیایی از قرقیزستان را مغلوب کرد و به مدال طلا دست یافت. رضایی نیز با توجه به حضور تاب در دیدار فینال به گروه بازنده‌ها رفت. وی در دیدار شانس مجدد با نتیجه 8 بر صفر باکورادزه از گرجستان را مغلوب کرد و راهی دیدار رده‌بندی شد و در این دیدار با نتیجه 7 بر صفر از سد کامران ممدوف از آذربایجان گذشت و صاحب مدال برنز شد.

با این نتیجه و مسابقه رو در روی 2 کشتی‌گیر در وزن دوم المپیکی تکلیف 67 کیلوگرم هم روشن شد تا حامد تاب نماینده ایران در قزاقستان باشد.

در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی 4 کشتی‌گیر برتر این وزن آرتم سورکوف، قهرمان 2018 جهان (روسیه)، هانسو ریو، قهرمان جهان، آسیا و بازی‌های آسیایی (کره‌جنوبی)، گئورگ ساهاکیان، نایب قهرمان اروپا و نفر سوم 2018 جهان (لهستان) و میرژان شرماخانبت، نایب قهرمان آسیا و نفر سوم 2018 جهان (قزاقستان) معرفی شده‌اند. در کنار این نفرات کشتی‌گیرانی مانند داوور استفانک (صربستان)، محمد ابرهیم السید (مصر)، دانیل جانسیچ (کرواسی)، مات نِمِس (صربستان) و آتاکان یوکسل، دارنده برنز جهان از ترکیه از شانس‌های اصلی کسب مدال محسوب می‌شوند.

البته به این فهرست بلند بالا باید فرانک استابلر، کشتی‌گیر عنواندار و با تجربه آلمانی را نیز اضافه کرد که تغییر وزن داده و به این وزن المپیکی کوچ کرده است. هر چند با توجه به سایر اوزان المپیکی این احتمال وجود دارد که کشتی‌گیرانی دیگری که در یک وزن بالاتر یا پایین تر در مسابقات اخیر به میدان رفته‌اند برای امتحان شانس حضورشان در المپیک تغییر وزن داده در وزن دوم المپیکی کشتی بگیرند.

بدون شک تاب هم کاری بسیار سختی در این میدان بزرگ خواهد داشت و به نظر می‌رسد تمرکز اصلی کادر فنی در وهله اول کسب سهمیه حضور در المپیک و سپس ایستادن روی سکوی مسابقات جهانی است تا بعد از سال‌ها ایران در مسابقات جهانی در این وزن صاحب مدال شود. البته تاب در جام وهبی امره موفق به کسب مدال طلا شد، اما چندی بعد در قهرمانی آسیا به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید، اما در تورنمنت گرجستان بار دیگر خوش درخشید و قهرمان شد. این فراز و نشیب از سوی این کشتی‌گیر کمی نگران کننده است، اما امیدواریم این بار بر خلاف قاعده‌ای که در ماه‌های اخیر تاب طی کرده شاهد فرازش باشیم تا فرود. اگر تاب بتواند با برنامه‌ریزی بهتری وزن کم کند با شرایط بهتری روی تشک جهانی خواهد رفت و مسابقات جهانی می‌تواند سکوی پرتابی برای حضورش در المپیک 2020 توکیو باشد و شاید اگر نتواند از این فرصت طلایی استفاده کند تا آخر عمر حسرت این فرصت از دست رفته را بخورد.

* کاویانی‌نژاد و مزد شجاعت

در 72 کیلوگرم امین کاویانی‌نژاد به عنوان یکی از نفرات مورد نظر کادر فنی در گرجستان روی تشک رفت؛ وی در کشتی اول با نتیجه 8 بر صفر حریف سوئدی را مغلوب کرد و در دور بعد هم حریفش به دلیل مصدومیت حاضر نشد و به دیدار نیمه نهایی راه یافت. کاویانی‌نژاد در این دیدار نیز با نتیجه 9 بر صفر کشتی‌گیر ارمنستانی را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. وی در دیدار پایانی مقابل اسلام‌بک دادوف، نفر سوم جوانان جهان از آذربایجان با نتیجه 9 بر صفر به برتری دست یافت و صاحب مدال طلا شد.

انتخاب کاویانی‌نژاد از سوی بنا با حواشی زیادی همراه بود به طوری که گرایی، یکی از با ثبات‌ترین فرنگی‌کاران ایران در سال‌های اخیر اقدام به ترک اردوی تیم ملی کرد؛ هرچند عنوان شد او مصدوم بوده و عملا در هفته‌های اخیر توان حضور در تمرینات پرفشار را نداشته است.

محمدرضا گرایی یکی از بهترین کشتی‌گیران سال‌های اخیر ایران است که در بازی‌های آسیایی موفق به کسب مدال برنز و در سال 2019 قهرمان آسیا و نایب قهرمان امیدهای آسیا شده بود. وی در سال 2018 نیز ملی‌پوش ایران در وزن 67 کیلوگرم مسابقات جهانی بود که به عنوانی بهتر از هفتمی نرسید. او که به گفته استادش یکی از بهترین استعدادهای کشتی فرنگی محسوب می‌شود در جریان تمرینات درون اردوی از ناحیه عضله پهلو دچار آسیب‌دیگی شدیدی شد به طوری که توان ادامه تمرینات و حضور در اردو را نداشت و مجبور به ترک اردو شد و عملا نمی‌توانست با توجه به آسیب‌دیدگی که داشت شانسی برای حضور در میدان مهمی همچون مسابقات جهانی داشته باشد چراکه احتمال تشدید این مصدومیت و حتی اتفاقات بدتر وجود داشت.

در طرف مقابل کاویانی نژاد نیز روندی مناسبی را در این سال‌ها طی کرده و پله پله بالا آمده است و حالا صاحب دوبنده تیم ملی در وزنی غیرالمپیکی در رویداد جهانی شده است. اگر امین بتواند در این میدان نیز حقانیت خود را ثابت کند باید حتی منتظر تغییر وزن او در وزنی المپیکی و برنامه‌های ویژه بنا و همکارانش برای موفقیت در المپیک 2020 توکیو بود.

در آخرین رنکینگ اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی 4 کشتی‌گیر برتر این وزن آیک ناتساکانیان (بلغارستان)، بالینت کورپاسی (مجارستان)، عبدالعزیز مانتسیگوف (روسیه) و هوجان ژانگ (چین) معرفی شده‌اند. در کنار این نفرات کشتی‌گیرانی مانند طارق عزیز (الجزایر)، هوجان ژانگ (چین)، چنگیز ارسلان، قهرمان مسابقات زیر ۲۳ سال جهان، روبرت فریتسچ (مجارستان)، ماتئور برناتک (لهستان) و رسول چونایف، نماینده احتمالی روسیه از شانس‌های اصلی کسب مدال محسوب می‌شوند.

با توجه به اینکه نام فرانک استابلر آلمانی که در رده نخست رنکینگ این وزن حضور داشت، در بین 4 کشتی‌گیر برتر و نهایی اعلام شده از سوی اتحادیه جهانی نبود، به نظر می‌رسد این قهرمان آلمانی تغییر وزن داده و احتمالا در وزنی المپیکی در قزاقستان روی تشک خواهد رفت. استابلر در آخرین تورنمنتی که روی تشک رفت در جایزه بزرگ دورتمند آلمان بود که به عنوان قهرمانی 67 کیلوگرم رسید و به نظر می‌رسد در جهانی قزاقستان هم در این دسته روی تشک خواهد رفت.

با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد کاویانی‌نژاد جوان چیزی از رقبای با تجربه و کهنه‌کارش کم نداشته باشد و اگر جنگندگی که در این سال‌ها از خود نشان داده در قزاقستان نیز بروز دهد، با اتکا با قدرت جوانی می‌تواند هر حریفی را به زانو درآورد و از سکوی جهانی بالا برود.

بررسی 5 وزن دوم کشتی فرنگی در مسابقات جهانی در گزارش بعدی ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/س

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *