آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / فعالیت فرهنگی و علمی در تراز مردم گیلان انجام‌نشده است

فعالیت فرهنگی و علمی در تراز مردم گیلان انجام‌نشده است

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ – ۱۷:۱۱

فعالیت فرهنگی و علمی در تراز مردم گیلان انجام‌نشده است

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به وضعیت فرهنگی گیلان گفت: پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در تراز مردم این استان فعالیت فرهنگی و علمی انجام‌نشده و ساماندهی زیربناهای فرهنگی جامعه با رنج و محنت تحقق پیدا می‌کند.

فعالیت فرهنگی و علمی در تراز مردم گیلان انجام‌نشده است

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در مراسم افتتاحیه حوزه‌های علمیه استان در سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ در مصلای امام خمینی (ره) رشت با اشاره به پرسش‌های مردم از طلبه‌ها اظهار کرد: سه موضوع هویت طلبه، رسالت طلبه و اینکه طلبه چه زمان باید وارد اجتماع شود، حائز اهمیت است.

وی درباره موقعیت طلبه با توجه به روایات افزود: طلبه‌ها جانشین پیامبر (ص) هستند بنابراین طبق روایتی از امام رضا (ع) موقعیت و هویت طلبه این است که جانشین پیامبر (ص) محسوب می‌شود.

امام‌جمعه رشت با بیان اینکه طلبه وارث پیامبران الهی است، تصریح کرد: امیرالمؤمنین امام علی (ع) فرمود فقیهان وارثان انبیای الهی هستند ضمن اینکه طلبه امانت‌دار پیامبران الهی محسوب می‌شود و طلبه‌ها از این سه مطلب می‌توانند بسیاری از موضوع‌ها را برای خود تبیین کنند.

فلاحتی به رسالت طلبگی اشاره کرد و گفت: کسی که به حوزه گام می‌گذارد دو رسالت فردی و اجتماعی به عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه تهذیب نفس و اصلاح خود نخستین رسالت فردی طلبه محسوب می‌شود، بیان کرد: در موضوع رسالت شخصی طلبه، بزرگ‌ترین امر تربیت خود است و خدای متعال پیامبران را پس از یک دوره تربیت و خودسازی مبعوث کرد زیرا اگر طلبه خودسازی نداشته باشد آفت‌هایی که به خود و جامعه وارد می‌کند قابل احصاء نیست.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان، دانش‌اندوزی عمیق را دومین رسالت فردی و شخصی طلبه دانست و خاطرنشان کرد: فقه به معنای فهم عمیق است بنابراین دومین رسالت فردی عالم این است که خود را متصل به دانش مربوط به حوزه‌های دینی کند.

فلاحتی، طلبه را امانت خدا در پیشگاه استاد و مدیر حوزه‌های علمیه ذکر کرد و گفت: از روز نخست باید طلبه را در بحث تربیت و دانش‌اندوزی مسلح کنیم.

وی با اشاره به رسالت عمومی طلبه‌ها بیان کرد: در بخش رسالت عمومی پس‌ازآن که طلبه توانست از دو عرصه خودسازی و دانش‌اندوزی عمیق خارج شود باید به تربیت جامعه بپردازد و عالمان دینی رسالت تبلیغ و تربیت دینی مردم را به عهده‌دارند.

فلاحتی به موضوع طلبه باید چه زمانی وارد جامعه شود اشاره کرد و افزود: بحث مذکور دارای بخش عام و خاص است.

امام‌جمعه رشت با اشاره به اینکه جامعه مدیون عالمان دینی است، تصریح کرد: بخشی از موهومات در جامعه معلول نارسایی‌ها در دانش‌اندوزی عمیق و خودسازی طلبه‌ها است و در سال‌های اخیر مشاهده می‌کنیم عده‌ای موریانه وار وارد حوزه‌های علمیه شدند و این از شهرهای دور آغازشده و به قم رسیده است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه معاندان می‌خواهند بگویند عالمان دینی در ساحات زندگی انسان هیچ نقشی ندارند و این سازمان باید تعطیل شود، خاطرنشان کرد: البته آن را به‌طور رسمی نمی‌گویند اما تمام رفتارها این را نشان می‌دهند ضمن اینکه عده‌ای نیز غافل هستند و نمی‌دانند.

فلاحتی با بیان اینکه خروجی حوزه‌های علمیه همیشه اندک بوده است، گفت: اما اندک خروجی حوزه‌های علمیه هرکدام ابراهیم تاریخ اسلام بودند و مانند شهید بهشتی به فرموده امام (ره) یک امت برای ملت ما بودند.

امام‌جمعه رشت، ورود عالم به جامعه و متحول کردن آن را نیازمند طی کردن مراحل سخت عنوان کرد و افزود: بعضی از اطرافیان امام (ره) ریزش کردند و این ناشی از آن است که سه مرحله خودسازی، دانش‌اندوزی عمیق و دانستن زمان ورود به جامعه را طی نکردند.

وی با اشاره به وضعیت فرهنگی گیلان بیان کرد: پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در تراز مردم این استان فعالیت فرهنگی و علمی انجام‌نشده و ساماندهی زیربناهای فرهنگی جامعه با رنج و محنت تحقق پیدا می‌کند.

انتهای پیام/84008

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *