آخرین خبر فوری
خانه / اخبار / قوانین مرتبط با کودکان نیازمند ضمانت‌های اجرایی است

قوانین مرتبط با کودکان نیازمند ضمانت‌های اجرایی است

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ – ۱۱:۰۱

قوانین مرتبط با کودکان نیازمند ضمانت‌های اجرایی است

استاندار اصفهان در پیشنهاداتی به مسؤولان کشور گفت: تاکید بر ضمانت‌های اجرایی قوانین مرتبط با کودک در کشور و توجه بیشتر به پیشگیری و آگاه‌سازی اجتماعی برای کاهش کودکان در معرض آسیب از اقدامات مؤثر برای بهبود شرایط در این حوزه است.

قوانین مرتبط با کودکان نیازمند ضمانت‌های اجرایی است

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان عباس رضایی صبح امروز در هفتمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک اظهار کرد: همه چیز از کودکی آغاز می‌شود؛ سلول‌های مغزی در دوران جنینی و کودکی تشکیل می‌شود و سال اول بعد از تولد که سیستم ایمنی شکل می‌گیرد مهم‌ترین دوران در زندگی انسان است.

استاندار اصفهان افزود: امروزه میلیون‌ها کودک در جهان به دلیل سرپرستی آماری‌های ناشی از جنگ و بلاهای طبیعی تغذیه نامناسب ابتلا به انواع بیماری‌های خطرناک اعتیاد والدین و مشکلات ناشی از طلاق یا در شرایط بسیار دشوار است به سر می‌برند و یا در توزیع مواد مخدر و کار اجباری مشارکت داده می‌شوند و به تعبیر بهتر حقوق مسلم آن‌ها نقض می‌شود.

وی ادامه داد: ۳۵۰ میلیون کودک در جهان به کار اجباری مشغول هستند و ۱۳۰ میلیون کودک به تحصیل اشتغال دارند اما مطابق مصوبه شورای عمومی آموزش و پرورش استان این تعداد در استان اصفهان به صفر می‌رسد.

رضایی عنوان کرد: ۱۴ میلیون نفر در جهان از بیماری ایدز مرده است که ۲۵ درصد آن‌ها کودک بودند البته تنها ۳۰ درصد کودکان متولد شده از مادر اچ‌آی‌وی مثبت به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند این آمار بالا نشان می‌دهد که بیشتر کودکان بعد از تولد به اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند.

وی یادآور شد: در آموزه‌های آسمانی اسلام بیشترین مسؤولیت در قبال کودک بر دوش والدین است که به آن حقوق والدین می‌گویند چرا که کودک برکت خانه نعمت و حسنی است که خداوند به پدر و مادر ارزانی کرده است از این رو قطع و جایگاه آنان را باید بدانیم و به وظایف خود در برخورد با این نعمت الهی عمل کنیم

استاندار اصفهان اظهار داشت: در دین اسلام همه کودکان از حقوق معینی برخوردارند که در آیات قرآن و روایات ائمه متجلی است آن هم در شرایطی که هیچ نهاد سازمان یا کنوانسیون بین‌المللی برای دفاع از حقوق کودکان وجود نداشته است.

وی در تشریح حقوق کودکان در اسلام عنوان کرد: انتخاب نام نیکو تأمین خوراک و تغذیه مناسب برای کودک حق تحصیل و حق تفریح و بازی از تاکیدات آموزه‌های اسلامی است.

رضایی اذعان کرد: در ایران لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان و قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحولی اساسی در حمایت قانونی و قضایی از کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی است هر چند ضمانت اجرایی این قانون باید مورد تاکید قرار گیرد.

وی در پیشنهاداتی به مسؤولان کشور عنوان کرد: تاکید بر ضمانت‌های اجرایی قوانین مرتبط با کودک در کشور، توجه بیشتر به پیشگیری و آگاه‌سازی اجتماعی برای کاهش کودکان در معرض آسیب، شناسایی و حمایت از کودکان ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی و استفاده از ظرفیت‌های حوزه سلامت برای مراقبت‌های جسمانی-روانی و اجتماعی از اقدامات مؤثر برای بهبود شرایط در این حوزه است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: ترویج و توجه بیشتر به آموزش حقوق کودک به والدین و مراقبان اصلی کودک، طراحی و اجرای مداخلات به هنگام برای کاهش اثرات شوک‌آور طرد و فقر در خانواده‌های آسیب‌پذیر و توسعه حمایت‌های اجتماعی برای کودکان باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد

انتهای پیام/63113/ص20/

اخبار مرتبط


اقامت 24

پر بازدید ها

پر بحث ترین ها

بیشترین اشتراک

بازار
globe


فناوا صفحات اخبار


رسپینا


هتل تارا


سرمایه


بیمه البرز

دیدن ادامه خبر

درباره admin

همچنین ببینید

ابراز همبستگی رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق

رئیس جمهوری ماداگاسکار در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق، در پیامی از طرف خود و ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *